Scenariusz dla nauczycieli-kwadrat sumy

Czas trwania zajęć: 45 minut
Rodzaj zajęć: Kółko matematyczne
Program nauczania: program własny
Temat: Wzory skróconego mnożenia -kwadrat sumy
Integracja międzyprzedmiotowa:
Działania na wyrażeniach algebraicznych,
Działania na potęgach,
Wzory skróconego mnożenia.
Cele lekcji:
A:Wiadomości : kategoria A zapamiętanie
Uczeń zna pojęcie :
pojęcie wyrażeń podobnych A1
kwadratu sumy A2
B: kategoria B zrozumienie
definiuje zasady wykorzystnia kwadratu sumy B1
wyjaśnia zasadę obliczania wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych B2
ilustruje kwadrat sumy z wykorzystaniem pól figur (B3);
C: Umiejętności: kategoria C stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych. Uczeń potrafi:
potęgować liczby i wyrażenia algebraiczne (C1),
mnożyć sumy algebraiczne (C2),
stosować wzór na kwadrat sumy dwóch wyrażeń (C3),
obliczać pola prostokątów (C4)
Postawy i zainteresowania:
kształtowanie zainteresowań matematycznych,
propagowanie pozytywnego stosunku do przedmiotu,
doskonalenie umiejętności pracy online.
Strategie nauczania : O- operacyjna
Metody nauczania:
dyskusja matematyczna (M1)
ćwiczenia przedmiotowe (M2)
programowa z użyciem strony internetowej i komputera oraz tablicy interaktywnej (M3)

Zasady dydaktyczne: Świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania-uczenia się.

Formy pracy:
-indywidualna (F1);
- praca z wykorzystaniem tablicy interaktywnej (F2).

Środki dydaktyczne:
Komputer i Internet
Kreda, tablica.

Wykaz piśmiennictwa:
- dla ucznia: Karty pracy
- dla nauczyciela: Karty pracy, zbiór zadań-Joanna Karłowska-Pik, Matematyczny kuferek- poradnik gimnazjalisty., Toruń 2000
Struktura lekcji
Etapy ( fazy )
lekcji

Zagadnienia, zadania, problemy lekcji
Sposoby realizacji
zagadnień, zadań, problemów lekcji

Spełnienia
założonych celów

Uwagi
o realizacji

Faza wstępna Czynności organizacyjne

Sprawdzenie zadania domowego.
Sprawdzenie obecności.
Podanie tematu lekcji i wyświetlenie go na stronie internetowej.
A1,B2,C1,C2,F1
Uczniowie przypominają, jak mnożymy sumy algebraiczne.
co to są wyrazy podobne,
na czym polega redukcja wyrazów podobnych.
Faza realizacyjna


Szukanie podobieństw
Zapisanie kolejnych przykładów i zadanie pytania czy uczniowie widzą jakieś podobieństwa.

A1,B1,C1,C2,M1,F2
Uczniowie zauważają, że jest to iloczyn tych samych czynników, zatem można go zapisać:( x + 3 )2 =


Wskazany uczeń wykonuje mnożenie na tablicy.
Zatem otrzymaliśmy równość:
( x + 3 )2 = x2 + 6x + 9
B2,C1,C2,M2,F1
Uczniowie zauważają prawidłowość, że potęgowanie sumy algebraicznej można wykonać z pominięciem
mnożenia i redukcji wyrazów podobnych.

Zdefinjowanie kwadratu sumy

Przykład załącznik nr 1
A1,A2,B1,B2,B3,C2,C3,C4
Uczniowie zapisują definicję w zeszytach.

Obliczmy inaczej (a + b)2
(a + b)2 = (a + b)(a + b) = a2 + ab + ba + b2 = a2 + 2ab + b2
(a + b)2 = a2 + 2ab + b2
Symboliczny zapis wzoru na kwadrat sumy
( + )2 = 2 + 2 + 2


Podanie porostych przykładów:

(x + 3)2 = x2 + 2·x·3 + 32 = x2 + 6x + 9
Załącznik nr 2
Więcej na stronie: http://dydaktykamatematykigimnazjum.blogspot.com/p/blog-page.html
A1,A2,B1,C2,C3,M1,M3,F2
Uczniowie na prostych przykładach poznają strukturę kwadratu sumy.

Zadania do samodzielnego wykonania
Wyświetlone na stronie: http://dydaktykamatematykigimnazjum.blogspot.com/p/zadania.html
A1,A2,B1,C1,C2,C3,M2,M3,F1,F2
Uczniowie samodzielnie wykonują zadania, a następnie przedstawiają na tablicy.
Faza podsumowująca


Poinformowanie uczniów o pracy
domowej:



Pozostałe przykłady z zadań
rozwiązywanych na zajęciach znajdujące się na dostępnej stronie.




Załącznik  2